Śliwowica to żółty napój alkoholowy produkowany ze sfermentowanych śliwek. Ma bardzo charakterystyczny smak i aromat. Choć można go kupić w sklepie, to jednak zrobienie go w domu jest przyjemniejsze. Likier ten jest mocnym trunkiem, dlatego początkującym zaleca się picie go z umiarem. Niemniej jednak, jeśli uwielbiasz smak śliwek, ten likier jest dla Ciebie.
Najpierw potrzebujesz dobrze dojrzałych śliwek. Następnie potrzebujesz dobrej wielkości pojemnika i sitka. Gdy masz już gotowe śliwki, napełnij go wódką. Teraz przelej mieszaninę do słoika. Dodaj cukier, jeśli jest to pożądane. Mieszanka powinna siedzieć przez co najmniej dwa tygodnie. Upewnij się, że codziennie obracasz słoik, aby nie oddzielił się od pokrywki.
Po miesiącu lub dwóch, przecedzić płyn za pomocą sitka o drobnych oczkach. Jeśli chcesz dodać przyprawy, możesz je wymieszać. Możesz również dodać cytrusy dla dodatkowego smaku. Pamiętaj tylko, aby unikać białych skórek! Kiedy skończysz, dodaj do mieszanki świeży sok.
Z reguły dojrzałe śliwki spadają na ziemię, gdy nimi potrząśniesz. Może być kuszące, aby je umyć, ale to zmyje naturalne dzikie drożdże i zepsuje smak napoju. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, śliwki mogą występować w różnych warunkach i klimatach, więc nie przejmuj się, jeśli nie są idealnie idealne.
Slivovitz to napój popularny w dużej części Europy Wschodniej. Jego nazwa pochodzi od słowiańskiego słowa slivka. Oprócz śliwek, śliwowica może być składnikiem ciast korzennych i tart. W przepisach z wykorzystaniem brandy zastępuje alkohol.
Przepis na śliwowicę jest prosty, a jej przygotowanie zajmuje tylko kilka minut. Można ją wykorzystać w wielu przepisach na koktajle i jest doskonała podawana bez dodatków lub z lodem. Ten pyszny napój stanowi również doskonały prezent świąteczny i nie kosztuje wiele!
Slivovitz jest popularny na całych Bałkanach i w Europie Wschodniej, i jest uważany za narodowy napój Serbii. Jego owocowy, alkoholowy smak jest często opisywany jako połączenie owoców pestkowych, migdałów i śliwek. Dobrej jakości slivovitz ma zazwyczaj jasnobrązowy kolor.
Tradycyjnie brzeczka jest destylowana co najmniej dwukrotnie. Najpierw musi zostać poddana fermentacji, a następnie przelana do kostki destylacyjnej. Gdy płyn stanie się na tyle klarowny, że można go wyczuć, jest gotowy do destylacji. W Czechach domowa destylacja jest zabroniona, gdyż grozi za to grzywna w wysokości nawet 1200 dolarów.
Podobne tematy