Jak zrobić ser z jogurtu naturalnego

Jak zrobić ser z jogurtu naturalnego

Jeśli kochasz ser i uwielbiasz go jeść z różnymi dodatkami, możesz zrobić własny serek jogurtowy z kilku prostych składników. Najpierw powinieneś zebrać trochę jogurtu naturalnego i odcedzić go za pomocą serownicy lub sitka o drobnych oczkach. Po wyciśnięciu jak największej ilości płynu, możesz doprawić serek do smaku i podawać go jako dip lub smarowidło.

Do zrobienia własnego serka jogurtowego możesz użyć jogurtu domowej roboty lub kupionego w sklepie. Będziesz potrzebował również sitka, lejka i płótna lub filtrów do kawy. Umieścisz je nad dużą miską, aby złapać płyn, który odsącza się z jogurtu. Następnie ser będzie musiał odcedzić przez co najmniej 8 godzin i do 24 godzin.

Aby uzyskać gęstszy ser, powinieneś użyć zwykłego jogurtu o zawartości co najmniej 2% tłuszczu mlecznego. Wyższy procent tłuszczu mlecznego da Ci bardziej kremowy i bogatszy ser. Musisz również upewnić się, że jogurt nie zawiera żadnych dodatkowych cukrów ani substancji zagęszczających. Serek jogurtowy jest wytwarzany z laktozy, która jest naturalnie obecna w mleku, oraz żywych kultur bakterii. Możesz użyć standardowych kultur bakterii jogurtowych, aby uzyskać bogaty, kremowy ser, lub użyć kultur termofilnych, które muszą być hodowane w temperaturze od 90 do 110 stopni F.

Istnieje wiele korzyści z robienia własnego sera. Jest łatwy i wymaga tylko jednego składnika, a przy tym jest na tyle uniwersalny, że może zastąpić świeży ser w wielu potrawach. Możesz go również rozprowadzić na krakersach, płaskich chlebkach lub bajglach. A najlepsze jest to, że możesz dostosować swój przepis z dowolnymi smakami, które lubisz.

Najpierw musisz przygotować surowe mleko. Umieść je w dużym, niereaktywnym garnku. Włóż do mleka termometr. Podgrzewaj mleko, aż osiągnie około 95 stopni. Po osiągnięciu tej temperatury dodaj jogurt. Odczekaj około 10 minut, a następnie dodaj ćwierć szklanki chłodnej wody, aby utrzymać mieszankę w temperaturze 95-100 stopni F. Następnie zamieszaj skrzep, aby zapobiec jego zmatowieniu.

Następnie możesz odcedzić swój jogurt. Ten krok pozwoli zmniejszyć ilość wody w jogurcie. Dzięki temu powstanie gęsty, kremowy ser, który jest idealny do smarowania i maczania. Ten ser jest świetnym zamiennikiem dla kremowego sera i jest łatwym przepisem do wykonania. Możesz również przecedzić jogurt, aby użyć go jako zwykłego jogurtu.

Kolejną zaletą robienia własnego sera jest to, że ma on niższą zawartość tłuszczu. Możesz go używać jako pasty do smarowania i w sernikach. Możesz go nawet aromatyzować ziołami, szalotkami i oliwą z oliwek. Będzie to doskonały zamiennik serka śmietankowego, jeśli chcesz mieć dla niego zdrowszą alternatywę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane