Ile można oszczędzić na filtracji oleju?

filtrowanie oleju

Na jakie zanieczyszczenia narażony jest olej?

Warto zacząć od tego, że to właśnie zanieczyszczenia, które pojawiają się w oleju hydraulicznym są najczęstszą przyczyną występujących usterek w instalacjach przemysłowych. Olej występuje we wszystkich miejscach, gdzie trzeba minimalizować skutki tarcia. Mowa tu przykładowo o pojazdach, instalacjach hydraulicznych albo silnikach. Zanieczyszczenia mogą mieć różne pochodzenie najczęściej są to:

  • Metale
  • Pyły z otoczenia lub pochodzące z procesów produkcyjnych
  • Woda

Często do zanieczyszczenia oleju hydraulicznego dochodzi także na skutek przeprowadzonych prac remontowych lub przy podejmowaniu innych działań, które mogą generować powstawanie zabrudzeń. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na metale. Są one szczególnie niebezpieczne dla maszyn przemysłowych. Wynika to z ich charakteru chemicznego- katalizują reakcje utleniania, które mogą uszkadzać fragmenty maszyn.

Diagnoza takiej usterki oraz późniejsza wymiana komponentu pociągają za sobą względnie duże koszty zwłaszcza w przypadku skomplikowanych instalacji hydraulicznych. Jest to także powiązane z koniecznością hamowania prac przemysłowych. Może to wpłynąć na opóźnienie całego projektu oraz inne problemy związane z przestojem czasowym. Podstawową profilaktyką jest filtracja oleju. Przedłużona ona jego żywotność- w przypadku nowoczesnych technik aż pięciokrotnie. W zależności od wybranej techniki będzie ona różniła się swoją skutecznością oraz kosztami. 

Jakie są metody filtrowania?

Kiedyś filtracja oleju polegała na spuszczeniu całego oleju z maszyny i następnym przefiltrowaniu. Bardzo kosztowną opcją jest całkowita wymiana oleju po wystąpieniu w nim zanieczyszczeń. Najskuteczniejszym rozwiązaniem na ten moment jest filtracja oleju za pomocą specjalnych filtrów. Przykładem mogą być filtry KLEENOIL, które są stosowane przez firmę FHU Olbromski. Taka filtracja oleju hydraulicznego posiada wiele przewag nad innymi metodami. Przede wszystkim umożliwia brak konieczności wyłączenia maszyny podczas filtracji. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie traci pieniędzy związanych z opóźnieniem czasowym.

Praktyki stosowane przez firmę zapewniają bardzo dokładną filtrację w mikroskali. Jest to zwłaszcza istotne przy korzystaniu z olei, które zawierają w sobie drogie uszlachetniacze. Usunięciu ulegają zanieczyszczenia oraz woda z dokładnością do mikrona. Natomiast składniki podnoszące jakość oleju nie zostaną usunięte i mogą w dalszym ciągu pełnić swoje funkcje. Ich ubytek stanowiłby poważną stratę, ponieważ to właśnie substancje uszlachetniające często świadczą o jakości oleju.

Filtrowanie oleju hydraulicznego poza wydłużeniem żywotności płynu przekłada się także na opóźnienie konieczności dokonania ponownej filtracji. Oznacza to, że olej będzie posiadał znacznie dłuższy okres eksploatacji przed koniecznym oczyszczeniem. Dodatkowo podnosi to finansową atrakcyjność profesjonalnej mikro filtracji.

Najlepsze rozwiązanie

W ofercie FHU Olbromski klienci poza samą filtracją mogą zakupić lub wypożyczyć maszyny filtrujące. Jest to często najbardziej opłacalne rozwiązanie zwłaszcza dla dużych parków przemysłowych, które potrzebują takiego sprzętu na bieżąco.

Stosowane filtry KLEENOIL są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż często wykorzystywane przez konkurencję filtry jednoczęściowe. Dotyczy to selektywnego oczyszczania, które omija uszlachetniacze oraz bardzo dokładnego filtrowania w mikroskali.Podobne tematy
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane