Jak zrobić latarkę UV

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z diybusiness.pl

Być może słyszałeś o wielu różnych latarkach UV dostępnych na rynku. Rynek latarek UV LED jest niezwykle konkurencyjny, a producenci są zmuszeni do obniżania cen. Próba sprzedania swoich produktów po niskich cenach oznacza cięcie kosztów, a oni muszą wybierać pomiędzy cięciem jakości a marżą. Na przykład, jeśli chcesz przetestować mocz zwierząt domowych, prawdopodobnie będziesz potrzebować latarki tylko przez kilka minut. W takim przypadku bardziej sensowne byłoby zainwestowanie w ładowalną latarkę UV.

Bez względu na rodzaj latarki UV, którą zdecydujesz się stworzyć, będziesz musiał określić zużycie energii. Większość latarek UV działa z mocą jednego wata lub mniejszą, podczas gdy większe modele mogą działać z mocą nawet 3 watów. Generalnie jednak, większa moc równa się jaśniejszemu światłu. Tak więc pojedyncza dioda LED o mocy 3 W jest bardziej wydajna niż trzy diody LED o mocy 0,5 W. Dokładna liczba użytych diod LED będzie zależała od pożądanej wydajności.

Wiązka UV i intensywność światła powinny być wysokie. Lampa UV o wysokiej intensywności zredefiniuje twoje rozumienie UV. Pomoże Ci pracować w ciemności lub oświetli cały pokój. Lampa UV o szerszym paśmie i długości fali 385-395nm będzie świetnym, uniwersalnym urządzeniem. A jeśli jesteś nowy w UV, lub po prostu chcesz uaktualnić swoją latarkę, wysoka moc UV jest doskonałym pierwszym krokiem.

Jeśli nie masz latarki LED, nadal możesz zrobić własną, tnąc małą dyskietkę na kilka kawałków. Możesz również użyć lampy błyskowej aparatu LED smartfona, aby wyprodukować latarkę UV. Pamiętaj jednak, że światło UV nie zawsze jest w 100 procentach skuteczne. Upewnij się, że wybrany materiał jest taki, który filtruje zarówno światło widzialne, jak i UV. Możesz użyć lampy błyskowej UV do robienia zdjęć w słabym świetle.

Wybierając materiały, rozważ długość fali UV-A i UV-B. Optymalna długość fali dla lamp fluorescencyjnych różni się w zależności od materiału. Największa fluorescencja występuje przy długości fali około 360 nm. Latarka UV, która emituje światło o krótszej długości fali, może nie mieć fluorescencyjnego blasku. Jednak latarka UV, która emituje długość fali zbliżoną do tej liczby, zapewni najlepsze pokrycie dla obiektów wrażliwych na promieniowanie UV.

Innym sposobem na zrobienie czarnego światła jest użycie farby. Będziesz musiał kupić farbę reagującą na promieniowanie UV dla tej metody. Farba będzie absorbować światło, a następnie emitować go. Możesz malować obiekty za pomocą tej metody, ale upewnij się, że farba wyschnie przed świeceniem światła na nich. Aby uniknąć negatywnej reakcji, użyj czarnej żarówki. Jeśli nie chcesz inwestować w żarówkę z czarnym światłem, możesz również użyć latarki ze smartfona.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane