Sadzonki pelargonii to łatwy i tani sposób na rozmnażanie pelargonii. Najlepszy czas na sadzonki to początek sierpnia i początek września. Można je jednak z powodzeniem sadzić już w kwietniu. Przy pobieraniu sadzonek należy wybierać zdrowe łodygi, które są wolne od kwiatów. Będziesz chciał wyciąć łodygę z rośliny, która rosła przez cały rok.
Sadzonki pelargonii potrzebują dobrze przepuszczającej wodę mieszanki do uprawy doniczkowej. Najlepiej sprawdza się mieszanka zawierająca kompost bez torfu, piasek i perlit. Sadzonki należy umieścić w ciepłym, częściowo nasłonecznionym miejscu. Unikajcie bezpośredniego światła słonecznego i regularnie podlewajcie. Można też przykryć sadzonki plastikiem z otworami, dzięki czemu będą rosły bez efektu cieplarnianego.
Sadzonki pelargonii powinny mieć łodygę o długości około czterech do sześciu cali (dziesięć do piętnastu cm). Należy również usunąć górne liście, aby nie stłoczyć łodyg. Przycięcie łodygi do punktu tuż pod węzłem liściowym zwiększy szanse na udane cięcie.
Sadzonki pelargonii należy umieścić w osłoniętym miejscu z jasnym, pośrednim światłem. Po sześciu do ośmiu tygodniach sadzonka powinna mieć dobry system korzeniowy. Gdy to nastąpi, należy przenieść sadzonkę do miejsca na zewnątrz. Jeśli nie uda się jej ukorzenić, należy ją natychmiast usunąć.
Sadzonki pelargonii to opłacalny sposób na wyhodowanie nowych roślin i dodanie większej ilości pelargonii do swojej kolekcji. Sadzonki pelargonii można pobierać o każdej porze roku, ale najlepszy czas to wiosna lub lato, kiedy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy. Alternatywnie można pobrać sadzonki jesienią lub zimą i uprawiać je w doniczkach w domu.
Po pobraniu sadzonek ważne jest, aby gleba była wilgotna i ciepła. Można do tego celu użyć propagatora lub maty grzewczej. Innym dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie sadzonek na słonecznym parapecie. Należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych na sadzonki, ponieważ może to uszkodzić korzenie.
Geranium wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Każdej wiosny należy je przesadzać. Należy także przycinać pelargonie, aby nie stawały się zdrewniałe lub zdrewniałe. Istnieje wiele sposobów na przycinanie pelargonii i należy rozważyć każdą z nich przy podejmowaniu decyzji o przycinaniu.
Pobierając sadzonkę ze zdrowej rośliny, upewnij się, że wybierasz zdrową, niekwitnącą końcówkę. Spróbuj wybrać łodygę z jednym lub dwoma zdrowymi liśćmi. Końcówka łodygi powinna być wystarczająco długa, aby można było włożyć sadzonkę do gleby.
Podobne tematy